Budovy označované ako nízkoenergetické domy sú domy, ktoré majú veľmi nízke požiadavky na energie pre vykurovanie a ohrev teplej vody. 30% menej energie na vykurovanie a prípravu teplej vody
Vykurovanie nízkoenergetických domov nesmie prekročiť 70 kWh, to zodpovedá spotrebe 7 m3 zemného plynu na meter štvorcový na rok.
Pretože nízkoenergetický domov je vlastne vylepšený varianty bežnej stavby, pri klasickej tehlovej, stavbe je potrebné rátať s vyššími nákladmi na realizáciu stavby odhadom10-15% k cene domu., Úspornejšou a rýchlejšou variantnou je realizácia nízkoenergetického domu vo variante drevodomu, tu sa sa cena realizácie rovná realizácii bežnej stavby bez nízkoenergetických parametrov.
Výstavba rodinného domu je pre väčšinu z nás životný projekt. Vy a vaša rodina bude rozhodovať o tom, ako budete žiť a koľko by mal stáť váš domov. Je dôležité zvážiť svoje požiadavky a neunáhliť sa pri plánovaní.
Kde začať, keď sa rozhodnete stavať dom?
Celý proces budovania nového domu obsahuje mnoho malých a veľkých rozhodnutí, ktoré majú byť vykonané v správnom poradí.
Výber a kúpa pozemku
Dôležitým kritériom pri výbere pozemku je lokalita. Určite by nikoho nepotešilo , keby po dostavaní domu zistil, že v susedstve postavia fabriku, prípadne že vedľa vás začínajú stavať diaľnicu. Vzhľadom na povodne, ktoré sú teraz častým javom, je dobré si overiť, či aj vaš vyhladnutý pozemok nie je v povodňovej oblasti, prípadne, či nehrozí zosuv pôdy.
V obci, do ktorej spadá váš vyhliadnutý pozemok, by ste si mali zistiť, aký je územný plán a regulatívu: z územného plánu zistíte, či je pozemok plánovaný ako stavebný, aby ste náhodou nekúpili najdrahší kus poľa v širokom okolí, a z regulatív sa dozviete, aký typ domu je možné postaviť, prípadne možnosti umiestnenia na pozemok.
GREENHAUS Milan Turis |
![]() |