Pripravili ste sa na vykurovaciu sezónu?

05.10.2018 Pripravili ste sa na vykurovaciu sezónu_20181005.jpg

Nová vykurovacia sezóna je tu a s jej príchodom nás čakajú dlhé mesiace, počas ktorých budeme odkázaní len na umelé zdroje tepla. Tepelný komfort a domáce pohodlie si však doprajú iba tí, ktorí svoje vykurovacie systémy vopred pripravili.

Aktuálne teploty sú síce stále celkom znesiteľné aj bez zapnutého vykurovania, no v mnohých domácnostiach sa už kúri vo veľkom. Prečo nie, veď vykurovacia sezóna má podľa vyhlášky oficiálny začiatok vždy 1. septembra. Samozrejme, nie všetky domácnosti už kúria a viaceré z nich tak nerobia aj kvôli tomu, že s prípravami na novú sezónu ešte stále finišujú.

5 krokov, s ktorými budete na vykurovaciu sezónu pripravení:

1. Revízia kotla a radiátorov – Zohnať revízneho technika v tomto období bude úspech. Nielen vy ste totiž kontrolu funkčnosti kotla a radiátorov nechali na poslednú chvíľu. V prípade kotla je však takáto revízia povinná, a to platí v prípade plynového aj elektrického zariadenia.

2. Kontrola a vyčistenie komína – S revíziami súvisí aj kontrola komínov. Aj tú ukladá priamo zákon, takže pokiaľ ste ju nestihli vykonať na jar, kedy sa odporúča, pokúste sa o to ešte pred zimou. Poškodený a znečistený komín totiž môže zapríčiniť aj požiar.

3. Výmena starých okien – Tepelné úniky môžu potrápiť vašu peňaženku napriek tomu, že máte čistý komín a kotol šliape na výbornú. Problém môže spočívať práve v starých oknách a v ich zlom tesnení, ktoré dokáže zvýšiť spotrebu tepla aj o 20 až 30 %.  Na ich výmenu stále nie je neskoro.

4. Odvzdušnenie radiátorov – Neodvzdušnené radiátory dokážu spotrebovať až o 10 % viac tepla. Aj preto sa odporúča spraviť tento krok pri akomkoľvek náznaku slabšieho výkonu radiátorov. Nič však nepokazíte, ak ho pred začiatkom sezóny vykonáte aj preventívne.

5. Montáž termostatických hlavíc – Tento krok je zo všetkých 5 najľahší a aj keď si vyžaduje investíciu vo výške niekoľkých eur, vráti sa vám v podobe niekoľkopercentnej úspory, ktorá môže dosiahnuť aj do 15 %.

5 krokov, ktoré môžu nielen znížiť vaše výdavky, ale aj zvýšiť celkové pohodlie a ušetriť vás mnohých, v tom horšom prípade aj bezpečnostných rizík, sa určite neoplatí podceňovať. K ich vykonaniu môžete pristúpiť stále, pokým teploty úplne neklesli a kúriť sa nezačalo naplno.

 

Zdroj: clanky.topreality.sk

Foto: www.cnbgas.co.uk 

<< Späť na výpis