Ako správne kúriť a nemrhať teplom

01.12.2018 setrenie-kurenie-vykurovanie-radiator-zima-clanokW.jpg

V domácnostiach sa už opäť kúri. Robíte to však správne? Udržať vnútri teplo nie je lacné, no ak dodržiavate základné pravidlá, môžete ušetriť bez toho, aby ste pritom mrzli.

Vykurovacia sezóna je už v plnom prúde. O tom, koľko zaplatíte za teplo, však v najbližších mesiacoch nebude rozhodovať len počasie, ale aj vaše užívateľské návyky. Napriek tomu, že sa o správnom postupe pri kúrení často hovorí, mnohí ľudia každú zimu opakujú rovnaké chyby. Stále nevedia regulovať teplotu či radiátory, nevhodne vetrajú alebo miestnosti zbytočne prehrievajú.

 

Základné zásady sú pritom jednoduché.

     V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na minimalizovanie energetických nárokov budov. Pri starších domoch k tomu výrazne prispieva zateplenie fasády a strechy alebo výmena okien. Veľký podiel na tom, koľko energie sa v dome minie, má tiež správne nastavená regulácia, ale aj spôsob vetrania. Paradoxne, niekedy práve snaha ušetriť môže viesť k chybným rozhodnutiam, ktoré potom účet za kúrenie navýšia.

     Vo väčšine budov sa dnes už využíva nízkoteplotné vykurovanie, čo znamená, že teplota vykurovacieho telesa sa pohybuje v rozmedzí 30 až 50 stupňov Celzia. Vďaka zatepleniu a kvalitne vyregulovanému vykurovaciemu systému je to možné aj v panelákoch, kde sa kúri radiátormi – tými istými, ktoré boli pôvodne vysokoteplotnými vykurovacími telesami.

     Veľa ľudí, najmä tých skôr narodených, je presvedčených, že radiátor musí byť horúci, inak kúrenie nefunguje správne. Namiesto odporúčaného nastavenia na termoregulačnej hlavici na hodnotu 2 či 3 preto kúrenie púšťajú naplno, až na hodnotu 5, a až keď je v izbe naozaj horúco, radiátor znova úplne vypnú. Taký postup je však podľa odborníkov nezmyselný a neprináša žiadny osoh.

    Vysoká teplota radiátorov totiž spôsobuje silné prúdenie vzduchu, v dôsledku čoho môžete pociťovať prievan a pocit chladu, a to aj v prekúrenej miestnosti. Prekurovanie priestorov sa navyše odráža i vo výške faktúr. Už pri zvýšení teploty len o 1° C vzrastie spotreba pri kúrení až o šesť percent. Okrem toho sa tým zbytočne vysušuje vzduch, čo môže vyvolávať problémy pri dýchaní alebo spôsobiť začervenanie očí.

     Ďalšou veľkou chybou, ktorej sa mnohí dopúšťajú práve v snahe ušetriť, je úplné vypínanie kúrenia na noc alebo v čase neprítomnosti. Nevypláca sa to najmä v rodinných domoch.

Ako upozorňuje Peter Muškát, pracovník technickej podpory pre značku Buderus, budovu by ste nikdy nemali nechať vychladnúť.

Zníženie teploty obvodových konštrukcií má za následok zvýšenie súčiniteľa prestupu tepla cez konštrukciu, a to je v podstate zvýšenie tepelnej straty objektu. Pri nevykurovaných budovách alebo budovách temperovaných na nízku teplotu môže dôjsť aj k tvorbe plesní. Pri opätovnom zakúrení sa potom spotrebuje zbytočne veľa energie na obnovenie akumulačnej schopnosti obvodovej steny,“ vysvetľuje.

Dvojnásobne to platí pri starších nezateplených domoch alebo pri objektoch s malou akumulačnou schopnosťou. V tých je možné v noci alebo v čase neprítomnosti vykurovanie stlmiť, no nemalo by sa celkom vypínať.

Pokiaľ ide o byty, tam pri nastavení teploty možno postupovať takto – počas dňa, keď nie ste doma, kúriť iba mierne (temperovať), po príchode domov môžete podľa potreby trochu pridať a pred spaním zase teplotu znížiť. Ak ste však dlhšie preč, radiátory nevypínajte úplne, pretože vyhriať chladnú miestnosť je oveľa náročnejšie ako dokúriť. Pravidlo o temperovaní nie je výmysel, ale efektívny spôsob, ako úsporne narábať s teplom.

 

Prievan vyčistí vzduch.

Výmena vzduchu v obytnej miestností je nevyhnutná, ale počas vykurovacej sezóny môže narobiť ťažkosti. Nechať po celý deň otvorenú vetračku na okne by bolo tým najhorším riešením. Spôsobilo by to sústavný únik tepla a ochladzovanie konštrukcie budovy.

Oveľa účinnejšie je nárazové, ale intenzívne vetranie – dva- až trikrát denne otvoriť okná dokorán. Nie však na dlhšie ako desať minút. Ďalšou možnosťou je každé dve hodiny spraviť asi trojminútový prievan. Vďaka tomu sa vzduch vnútri vyčistí, vychladí aj zvlhčí. Tak dosiahnete úplnú výmenu vzduchu a múry zatiaľ nestihnú vychladnúť.

Ešte efektívnejším riešením je vetranie s rekuperáciou, pri ktorom odvádzaný, vydýchaný vzduch odovzdáva svoje teplo čerstvému, privádzanému vzduchu.

 


Na čo si dať pozor pri kúrení

  • Dbajte o to, aby fungovali regulátory tepla (hlavice na radiátoroch)
  • Ak radiátory nehrejú rovnomerne, odvzdušnite ich – uvoľnením ventilu a vypustením vzduchu, až kým nezačne tiecť voda
  • Nesušte na radiátoroch oblečenie, uteráky ani iné veci – teplo tak nemôže dobre prúdiť do miestnosti, čo jeho spotrebu zvyšuje až o 20 percent
  • Nedávajte pred radiátory ani záclony či závesy – také prekážky dokážu pohltiť až pätinu tepla
  • Účinnosť radiátorov zvýšite, ak za ne pripevníte reflexnú fóliu – vďaka tomu teplo neuniká do stien a odráža sa do miestnosti

Zdroj : Radovan Krčmárik, Pravda 01.12.2018​

 

 

<< Späť na výpis