Časť 1. Potrebujete si požičať na nové bývanie?

03.06.2019 hypoteka-sporenie-stavebne-stavebny-uver-malaW.jpg

 

Financovať kúpu bytu či domu možno viacerými typmi úverov od bánk alebo stavebných sporiteľní. Pri výbere treba zvážiť úrokovú sadzbu, ale aj prípadné výhody alebo obmedzenia a podmienky, ktoré úver sprevádzajú.

Banky aj stavebné sporiteľne ponúkajú na kúpu bývania viacero typov pôžičiek. Pri výbere vhodného úveru záleží predovšetkým na účele, na aký si chce klient požičať. Ak rozmýšľa nad riešením svojho bývania, na tento účel slúži práve úver na bývanie alebo hypotekárny úver. Vďaka tomu, že sú tieto úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, banky ich poskytujú s výrazne nižšou úrokovou sadzbou ako sú spotrebiteľské úvery. Získať hypotéku na sto percent hodnoty kupovanej nehnuteľnosti je však pre žiadateľov od minulého roka pre obmedzenia zavedené Národnou bankou SR nereálne.

Znamená to, že ak niekto plánuje kúpu nehnuteľnosti, musí mať našetrených minimálne 10 % alebo 20 % z hodnoty predmetnej nehnuteľnosti. Požiadať o hypotéku možno však aj bez ušetrených vlastných prostriedkov. Cenu si však v takomto prípade záujemca musí dofinancovať spotrebným alebo stavebným úverom.

„V súčasnosti podlieha poskytovanie úverov na bývanie prísnejším podmienkam. NBS obmedzila objemy hypoték a priniesla rôzne iné opatrenia, ktorých snahou je zamedziť prílišnému zadlžovaniu sa obyvateľstva. Klienti si začínajú uvedomovať, že sporenie prostriedkov na riešenie bytovej otázky je dnes už skôr nevyhnutnosťou. Musia si pripravovať zdroje, ak chcú v budúcnosti riešiť otázku spojenú s bývaním,“ hovorí v tejto súvislosti Radovan Slobodník z Prvej stavebnej sporiteľne.

„Nasporené prostriedky môžu byť významnou pomocou pri žiadosti o úver. Klienti často hľadajú možnosti dofinancovania. Každý klient, ktorý žiada o úver na bývanie, už dnes musí deklarovať vlastné zdroje. Stavebné sporenie tak dnes zohráva oveľa väčšiu úlohu ako v minulosti,“ dodáva Slobodník.

Banky aj stavebné sporiteľne, samozrejme, pri poskytovaní úveru posudzujú bonitu klienta. "Jednou z najpodstatnejších podmienok na poskytnutie hypotéky je posúdenie schopnosti žiadateľa úver splácať. Do úvahy sa pritom berie výška pravidelných príjmov všetkých žiadateľov, pričom súčet príjmov musí byť dostatočný pre splácanie. Keďže ide o úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, ďalším predpokladom schválenia hypotéky je založenie vhodnej a bankou akceptovateľnej nehnuteľnosti. Klientovi sme schopní poskytnúť hypotéku do takej výšky, do akej ho pustí jeho finančná situácia, s prihliadnutím aj na stav nehnuteľnosti, " vysvetľuje Lýdia Žáčková z Poštovej banky.

Pri konečnom výbere úveru je dobré dať si vypracovať ponuku od viacerých inštitúcií a následne ich porovnať. Oplatí sa vedieť, čo všetko banka alebo stavebná sporiteľňa ponúkajú, aké iné výhody môže klient získať okrem nižšej úrokovej sadzby. Niektoré finančné domy napríklad podmieňujú výhodnejšie podmienky inými produktmi, ako napríklad poistenie úveru, vedenie účtu či sporenie.

 

Zdroj : , 03.06.2019 06:00

<< Späť na výpis